Governing Board – Who We Are

Name Role

Date appointed

Attendance 

Type of Governor Employment / Business or pecuniary interest Committee member

Anne Asfaw

Chair

SEN & Inclusion / Looked after children link, NNLP Joint Strategic Committee

January 2019

100%

Co-opted Law Curriculum, Finance
Erica Thomas  

February 2021

100%

Associate  Volunteering programme management  Curriculum

Sarah Raine

Training link, 

July 2017

100%

Co-opted Project management Finance

Fatiha El-Zanaty

 

October 2019

100%

Staff Education N/A
Nagina Khan  

July 2020

100%

Parent Police Support Curriculum
Alex Wareing  

November 2019

100%

C-opted Education/ management Finance

Brad Emerson

Vice Chair

Safeguarding Link

June 2016

100%

Co-Opted Computing Finance Chair
Carol Allen  

November 2020

100%

Parent Health Finance 
Amy Ross Vice Chair 

November 2020

100%

Parent Finance management Finance

Anjum Vahora 

 

June 2021

100%

Parent    Curriculum 

Heather Rayner

Chair of Curriculum Committee

November 2019

100%

Co-opted Education/ management Curriculum
           

All Governors have a 4 year term of office.

<< Back